mbl و wll جرثقیل چیست؟

مقاومت کششی سیم بکسل ها، از مهمترین فاکتورهای کیفی آنها به حساب می ‌آید. سیم بکسل ‌های جرثقیل باید بگونه ‌ای انتخاب شوند که با توان اسمی جرثقیل ‌های برقی مطابقت داشته باشند. بنابراین برای انتخاب سیم بکسل های جرثقیل از دو مفهوم mbl و wll جرثقیل استفاده می ‌شود. مفهوم mbl و wll جرثقیل به معنی پایین ترین نیروی شکست و پارگی سیم بکسل است. در واقع این دو زیر مجموعه ‌هایی از مفهوم تنسایل سیم بکسل است که برای همه سایزها یکسان می باشد.

شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت روز و خرید انواع جرثقیل با ظرفیت های مختلف به طور مستقیم از طراح و سازنده و بدون واسطه با بهترین قیمت و کیفیت با شماره های موجود در سایت شاهین سازه تماس بگیرید تا علاوه بر اطلاع از قیمت ها از مشاوره و راهنمایی رایگان کارشناسان متخصص نیز بهره مند شوید:

تلفن:   ۰۹۱۲۷۷۸۸۴۸۷                                                      ۰۲۱۶۵۹۶۰۰۶۷                                                                      ۰۹۱۲۱۴۳۸۷۴۲

WLL جرثقیل

دیدن کنید: جرثقیل جفت پل

 wll جرثقیل

از کمیت ‌هایی که در بررسی عملکرد سیم بکسل و انتخاب ساختار و سایز درست آن برای کاربردهای متفاوت استفاده می ‌شود کمیت ‏wll است. این کمیت  نشان‌ دهنده مقاومت کششی سیم بکسل است و مخفف Working load limit یا به عبارتی محدوده بارگذاری امن می باشد. در واقع مفهوم حداکثر وزنی  که جرثقیل می ‌تواند بدون اینکه خطری برای آن ایجاد شود تحمل نماید.

 ‏wll سیم بکسل، با متریالی که در آن به‌کار گرفته شده است و نحوه تولید و سایز سیم بکسل در ارتباط است. اگر سایز سیم بکسل را زیاد کنیم، wll  هم به شکل تصاعدی زیاد می‌ شود. در واقع wll سیم بکسل فولادی از wll سیم بکسل هاب استنلس استیل در سایز برابر، بیشتر است؛ که این تفاوت به خاطر وجود درصد زیادی کربن در ساختمان آن است. با رعایت wll استانداردهای ایمنی رعایت شده و از وقوع حوادث ناگهانی جلوگیری می ‌شود. ‏wll برای ایمن نگه داشتن فرایند بارگیری و بارکشی و تخلیه اهمیت زیادی دارد و به کاربران اجازه می ‌دهد تا از جرثقیل به نحو احسن استفاده کرده و از ایجاد حوادث بکاهند.

تنسایل یک سیم بکسل یا زنجیر کاملاً مستقل از قطر سیم بکسل یا زنجیر بوده و به پارامترهایی نظیر آلیاژ، درصد کربن و عملیات حرارتی بستگی دارد. در حالی که wll با افزایش قطر سیم بکسل یا زنجیر، افزایش می‌یابد.

دیدن کنید: جرثقیل کارگاهی

mbl  در جرثقیل

ام بی ال در جرثقیل از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا نشان دهنده مقدار نیرویی است که یک جرثقیل قبل از اینکه شکسته شود تحمل می ‌کند. Mbl از کمیت ‌های مکانیکی مهم برای انتخاب سیم بکسل است. mbl علاوه بر سیم بکسل در مورد ابزار آلات فلزی و قطعات و یراق آلات هم استفاده می ‌شود. mbl مخفف کلمه  minimum breaking load  که معنی آن حداقل بار شکست است. mbl بکسل می‌تواند ۳ برابر بیشتر از  حداکثر باری باشد که بر روی سیم بکسل وارد می‌ شود. اطلاعات mbl باعث می‌شود تا افراد بتوانند میزان باری را که  جرثقیل حمل می ‌کند با اطمینان و ایمنی حمل نمایند. همچنین در نظر گرفتن آن باعث می ‌شود تا کارایی جرثقیل بالاتر رود و از وقوع حوادث و آسیب جلوگیری شود.

دبدن کنید: جرثقیل بازویی

تفاوت MBL و WLL جرثقیل

دیدن کنید: جرثقیل نیم دروازه ای

تفاوت مفاهیم mbl و wll در سیم بکسل جرثقیل

هر دو کمیت ویل و ام بی ال تا حد زیادی به سایز سیم بکسل وابسته هستند و با افزایش سایز، این دو شاخصه نیز بیشتر می‌شوند. البته مقاومت یک سیم بکسل صرفاً تابع سایز آن نبوده و به آلیاژ و سخت کاری آن نیز بستگی دارد. معمولاً سیم بکسل جرثقیل را با توجه به توان اسمی جرثقیل ‌های برقی انتخاب می ‌کنند. برای انتخاب این سیم بکسل‌ ها از دو مفهوم mbl و  wll جرثقیل استفاده می ‌شود؛ که مجموعه‌ ای از مفهوم تنسایل سیم بکسل هستند. در واقع wll به معنی محدوده بارگذاری سیم بکسل است یعنی حداکثر وزنی که یک جرثقیل می ‌تواند بدون اینکه خطر شکستن در آن وجود داشته باشد بلند کند. در حالی که  mblبه معنی حداکثر وزنی است که جرثقیل می‌ تواند قبل از شکستن تحمل نماید.

دیدن کنید: جرثقیل دروازه ای

ضرورت توجه به  wll و mbl جرثقیل

توجه به‏ wll  و mbl جرثقیل باعث می ‌شود تا  از شکسته شدن جرثقیل و وقوع حوادث خطرناک جلوگیری شود؛ زیرا wll  میزان محدودیت باری که جرثقیل می‌ تواند حمل کند را مشخص می ‌کند و   mblنشان دهنده حداقل بار شکنی است. توجه به این دو مفهوم که به عنوان استاندارد های ایمنی در نظر گرفته می ‌شوند باعث طول عمر تجهیزات شده و از حمل بارهایی که به خاطر وزن بالا به تجهیزات آسیب  می رساند جلوگیری می ‌شود. دانستن مفهوم MBL و WLL جرثقیل و رعایت آن باعث می‌ شود تا در هنگام وقوع حادثه با توجه به رعایت استانداردهای ایمنی مدیران و کاربران از مسئولیت‌های حقوقی و مالی در امان باشند.

دیدن کنید: جرثقیل آویز

سخن پایانی

 در توضیح مفهوم mbl و wll  جرثقیل می ‌توانیم بگوییم که mbl  در واقع همان حداقل  بار جرثقیل است؛ که نشان دهنده حداکثر میزان وزنی است که جرثقیل می‌ تواند پیش از شکسته شدن متحمل شود و wll جرثقیل، محدودیت باری است که در یک شرایط خاص انجام می ‌گیرد و حداکثر وزنی است که جرثقیل می‌ تواند به صورت ایمن و بدون اینکه شکسته شود بلند کند. رعایت مقدار این دو برای ایمنی و عملکرد صحیح جرثقیل مهم می‌ باشد و به کاربران کمک می ‌کند تا از شکسته شدن جرثقیل و به وجود آمدن حوادث ناگهانی جلوگیری کند. با رعایت mbl و wll ایمنی افزایش پیدا می ‌کند و هزینه ‌های اضافی نیز کم می ‌شود.

1 دیدگاه در “معرفی کامل مفهوم mbl  و wll جرثقیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *