کالسکه جرثقیل

کالسکه جرثقیل  یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین انواع ابزارهایی است که در صنایع مختلف به کار می رود. این وسیله را در گروه ماشین آلات سنگین دسته بندی می کنند و از آن به صورت گسترده در انبارداری کالاها و همچنین در حوزه حمل و نقل تجهیزات سنگین مورد استفاده قرار می دهند.

نام دیگر کالسکه جرثقیل، راهبر جرثقیل است. این قطعه را می توان قسمتی از سیستم جرثقیل دانست که از اجزای مختلفی مانند هوک یا قلاب، گیربکس و الکتروموتور تشکیل شده است. راهبر جرثقیل بر روی پل قرار می گیرد و حرکت افقی و عرضی جرثقیل را فراهم می کند. Crane carriage دارای اجزای مختلفی است که این اجزا عبارتند از:

 • سیستم موتوری کالسکه که انرژی لازم برای حرکت کالسکه را فراهم می کند.
 • سیستم ترمز
 • تسمه
 • سیم بکسل
 • هوک یا قلاب
 • چرخ
 • گیربکس
 • ضربه گیر کالسکه

در صورت عدم توجه به کیفیت کالسکه در هنگام ساخت سیستم جرثقیل، مشکلاتی مانند سر و صدای زیاد جرثقیل در هنگام حرکت، خرابی گیربکس ها و خرابی چرخ ها ممکن است اتفاق بیفتد.

شما عزیزان می توانید برای مشاوره خرید جرثقیل آویز و استعلام قیمت به طور مستقیم از تولیدکننده و بدون واسطه با کارشناسان ما در تماس باشید:

تلفن: ۰۹۱۲۷۷۸۸۴۸۷          ۰۲۱۶۵۹۶۰۰۶۷              ۰۹۱۲۱۴۳۸۷۴۲

دیدن کنید: جرثقیل سقفی

انواع کالسکه جرثقیل

 راهبر جرثقیل دارای انواع مختلفی است که در نوع سوخت مصرفی با یکدیگرمتفاوت هستند. این انواع عبارتند از:

 1. کالسکه جرثقیل الکتریکی
 2. کالسکه جرثقیل دیزلی
 3. کالسکه جرثقیل گازی
 4. کالسکه جرثقیل دستی

کالسکه جرثقیل سقفی، کالسکه جرثقیل دروازه ای و کالسکه جرثقیل بازویی نیز از انواع مختلف کالسکه جرثقیل هستند که برای جابجایی و حمل بار مورد استفاده قرار می گیرند. اجزای مختلفی مانند قطعات مکانیکی و قطعات الکتریکی که در مجموعه راهبر جرثقیل قرار دارند، باعث می شوند که سیستم لودینگ جرثقیل به درستی کار کند. حرکت عرضی جرثقیل ها در طول مسیر توسط کالسکه انجام می شود.

کالسکه جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی همانطور که از نام آن مشخص است بر روی سقف راهروها و مکان هایی که به آن نیاز دارند نصب می شود. این جرثقیل به دو نوع تک پل و دو پل تقسیم می شود و در نوع تک پل آن کالسکه جرثقیل سقفی بر روی پل نصب می شود.

کالسکه جرثقیل دروازه ای

اگر از جرثقیل در فضای باز استفاده شود به آن جرثقیل دروازه گفته می ‌شود و کالسکه ای که در این جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد، کالسکه جرثقیل دروازه ای نام خواهد داشت. در جرثقیل دروازه ای باید با استفاده از تیرهای حمال، Crane carriage را حرکت داد.

کالسکه جرثقیل بازویی

اگر جرثقیل بتواند بر روی محور گردان به اندازه ۳۶۰ درجه یا حتی ۱۸۰ درجه چرخش داشته باشد به آن جرثقیل بازویی گفته می شود. کالسکه ای که در این جرثقیل وجود دارد با نام کالسکه جرثقیل بازویی شناخته می شود.

دیدن کنید: جرثقیل کارگاهی

ویژگی کالسکه جرثقیل

کالسکه جرثقیل دارای یک سری از ویژگی هایی است که باعث می شود این ابزار، کاربرد زیادی در صنایع مختلف داشته باشد. برخی از انواع ویژگی های بارز راهبر جرثقیل در ادامه آورده شده اند.

 1. در وهله اول باید گفت راهبر جرثقیل، ابزار کوچکی است و برای استفاده در فضاهای محدود و کوچک نیز بسیار کاربردی می باشد.
 2. در وهله دوم باید بگوییم که این کالسکه ها یک ابزار با انعطاف پذیری زیاد است و قابلیت حرکت و جابجایی دارد و می تواند در مسیرهایی که بقیه ماشین آلات نمی ‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند به خوبی مورد استفاده قرار بگیرد.
 3. ویژگی سوم این وسیله، باربری آسان آن است که سبب شده بارگیری و تخلیه کالا توسط آن، خطرات بسیار کمی به دنبال داشته باشد.
 4. راهبر جرثقیل از لحاظ مقاومت در مقابل ضربه و خراشیدگی نیز در سطح بالایی قرار دارد.
 5. کالاهایی که  دارای ارتفاع های متنوعی هستند را می توان به وسیله کالسکه جرثقیل بارگیری و سوار کرد.
 6. طراحی راهبر جرثقیل هوشمندانه بوده و این موضوع سبب می شود که در صنایع مختلف بتوان از آن استفاده کرد.

دیدن کنید: جرثقیل دروازه ای

مزایای کالسکه جرثقیل

کالسکه جرثقیل دارای مزایای زیادی است که در ادامه به بررسی برخی از مزایای آن می پردازیم:

 1. استفاده از این ابزار باعث می شود که سرعت انجام کارها افزایش پیدا کند و در نتیجه بهره وری بارگیری و تخلیه انواع مختلف بارها در کارخانه های مختلف، افزایش چشم گیری پیدا کند.
 2. هزینه های حمل و نقل کالا نیز با استفاده از کالسکه جرثقیل کاهش پیدا خواهد کرد.
 3. ایمنی حمل و نقل کالا دیگر مزیت استفاده از این ابزار است که با استفاده از آن افزایش پیدا خواهد کرد و خطراتی که در زمان بارگیری و تخلیه کالا، کارگران را تهدید می‌ کند به حداقل ممکن کاهش پیدا می یابد.
 4. زمان بارگیری و همچنین زمان تخلیه کالاها با کمک کالسکه جرثقیل کاهش بسیار زیادی پیدا می ‌کند. 
 5. راهبر جرثقیل را می توان در ارتفاع های مختلف تنظیم کرد و به کمک این وسیله به تخلیه و بارگیری کالاها در ارتفاعات مختلف پرداخت.
 6. Crane carriage می تواند در فضاهای محدود حرکت کند و هر نوع باری را نگهداری نماید. 
 7. در نهایت باید بگویم استفاده از کالسکه جرثقیل در صنایع مختلف باعث می شود که فرایند تولید بهبود پیدا کند و هزینه های نهایی تولید نیز در نهایت کم تر شود. 

دیدن کنید: جرثقیل نیم دروازه ای

کاربرد کالسکه جرثقیل

امروزه در بسیاری از کارخانه ها، کالسکه جرثقیل را مشاهده می کنید که محصولاتی که توسط آن کارخانه تولید می ‌شود را جا به‌ جا می‌ کند. اگر بخواهیم به صورت دقیق کاربرد این وسیله را بیان کنیم، باید بگوییم که از این ابزار به منظور بارگیری و حمل و تخلیه کالاها در انبارها و همچنین در کارخانجات و فروشگاه ها و البته در مکان هایی که نیاز به جابجایی کالا دارد استفاده می شود. کالسکه جرثقیل به صورت گسترده به منظور حمل و جا به جایی انواع بار، مخصوصاً بارها و کالاهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی انواع کاربرد این وسیله می پردازیم.

 1. از این کالسکه ها به منظور جا به جا کردن بارهای موجود در کشتی های باری استفاده می شود. 
 2. از راهبر جرثقیل در صنعت راه سازی و ساختمان سازی به منظور حمل و نقل تجهیزات ساختمانی استفاده می شود.
 3. از ین وسیله در صنعت حفاری نیز استفاده زیادی می شود.
 4. اصلی ترین کاربرد کالسکه جرثقیل در کارخانجات و صنایع مختلف به منظور کمک به فرایند انبارداری است.

دیدن کنید: جرثقیل بکسلی

 

خرید کالسکه جرثقیل

در صورتی که قصد خرید کالسکه جرثقیل را دارید باید یک سری از نکات را مدنظر قرار دهید تا کالسکه خریداری شده متناسب با نیازهای شما باشد. نکاتی که در هنگام خرید این نوع کالسکه باید مورد توجه قرار دهید عبارتند از:

 1. به عنوان نکته اول باید به نوع کالسکه ای که می خرید توجه کنید. زیرا راهبر جرثقیل به دو نوع استاندارد و اشتراکی تقسیم می شود و کالسکه استاندارد برای هر مورد متفاوت از جرثقیل، دارای یک نوع کالسکه مخصوص است. ولی در کالسکه جرثقیل اشتراکی تنها یک نوع کالسکه برای استفاده مشترک در موارد مختلف ساخته می شود. بدیهی است که قیمت کالسکه جرثقیل استاندارد، نسبت به کالسکه جرثقیل اشتراکی بیشتر است. 
 2. نکته دومی که در خرید کالسکه جرثقیل باید مورد توجه قرار دهیم هزینه ای است که برای خرید این تجهیزات باید صرف کنید. بدیهی است که کالسکه دارای جنس، نوع و ظرفیت متفاوتی است و اگر هزینه بیشتری برای خرید این وسیله خرج کنید، می‌ توانید کالسکه ای با جنس بهتر و نوع با کیفیت تر را خریداری نمایید.
 3. نکته سوم اینکه در خرید کالسکه جرثقیل باید توجه کنید که میزان بار قابل حمل توسط این وسیله چقدر است؛ در واقع کالسکه خریداری شده باید بتواند کار شما را راه بیندازد و کالاهایی که دارید را جا به جا کند. 
 4. نکته بعدی در خرید این کالسکه ها شرایط آب و هوایی مکانی است که قرار است کالسکه در آن جا مورد استفاده قرار گیرد. این ماشین آلات دارای جنس های متفاوتی هستند که هرکدام برای استفاده در یک شرایط جوی خاص مناسب هستند.

نکته آخری که باید در هنگام خرید باید به آن دقت کنید،  نیازمندی های پروژه شما است. هر پروژه‌ ای شرایط خاص خود را دارد و به همین دلیل استفاده از یک نوع یکسان از کالسکه برای همه کارها مناسب نیست. به همین منظور میتوانید با کارشناسان ما در شاهین سازه تماس بگیرید.

دیدن کنید: جرثقیل بازویی

قیمت کالسکه جرثقیل

قیمت کالسکه جرثقیل به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

 1. جنس کالسکه. بدیهی است که هرچقدر کالسکه دارای جنس با کیفیت تری باشد، قیمت آن نیز به همان تناسب افزایش پیدا خواهد کرد.
 2. نوع و ظرفیت کالسکه. هر چقدر کالسکه جرثقیل دارای ظرفیت بیشتری باشد و میزان بار قابل حمل توسط آن بیشتر باشد، قیمت آن نیز به همان تناسب بیشتر خواهد شد.
 3. میزان انعطاف پذیری کالسکه و توان حرکت در مسیرهای مختلف. اگر راهبر جرثقیل بتواند در مسیرهای مختلف جا به جا شود و حرکت کند، قیمت نهایی آن بیشتر خواهد شد.
 4. نوسانات ارزی. به خوبی می دانید که کشور ما در چند دهه گذشته و به خصوص در چند سال اخیر با تلاطمات ارزی بسیار مواجه شده است و همین امر باعث شده که قیمت انواع کالاها از جمله قیمت کالسکه جرثقیل با افزایش چشمگیری مواجه شود. 

اجاره کالسکه جرثقیل

در صورتی که شما برای انجام یک پروژه تنها در چند روز نیاز به راهبر جرثقیل داشته باشید، می توانید به جای خرید این وسیله، اقدام به اجاره آن کنید. شرکت هایی هستند که در زمینه اجاره این تجهیزات فعالیت می کنند. اجاره کالسکه جرثقیل نسبت به خرید آن برای کسی که می خواهد برای نگهداری، تعمیرات و توسعه آن هزینه ای صرف نکند بسیار به صرفه است.

از سوی دیگر در صورتی که شما در انتخاب بین چند کالسکه مردد هستید و هنوز تصمیم نگرفته اید که کدام نوع کالسکه را خریداری کنید، می توانید با اجاره انواع مختلف آن و تست کردن آن ها در پروژه های مختلف، تصمیم خود را برای خرید نوع خاصی از آن نهایی کنید.

دیدن کنید: جرثقیل آویز

مشخصات فنی کالسکه جرثقیل

مشخصات فنی کالسکه جرثقیل عبارتند از:

 1. کالسکه جرثقیل می تواند دارای ظرفیت 1 تن تا 100 تن باشد.
 2. این سازه فلزی معمولا از فولاد St37 ساخته شده است.
 3. از این ابزار در انواع مختلف جرثقیل سقفی و جرثقیل دروازه ای استفاده می شود.
 4. در راهبر جرثقیل از انواع ضربه گیر هیدرولیک لاستیکی و فلزی استفاده شده است.

 اگر به دنبال ابزاری برای جابجا کردن وسایل سنگین، در صنعت حفاری، ساختمان سازی، انبار کردن وسایل در کارگاه ها و کارخانه ها و … هستید، بهترین گزینه استفاده از کالسکه جرثقیل است. با استفاده از این ابزار می توانید کارها را با سرعت بیشتر و امنیت بالاتری انجام دهید. راهبر جرثقیل ابزاری است که به دلیل قابلیت استفاده در فضاهای محدود و ارتفاع های متغیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. carane carriage انواع مختلفی دارد که مشهورترین آن ها ، کالسکه جرثقیل دستی، کالسکه جرثقیل دروازه ای، و بازویی می باشند. همه این مدل ها زیر مجموعه کالسکه جرثقیل سقفی هستند.

دیدن کنید: جرثقیل برقی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *