تاور کرین چیست؟

تقریبا هیچ ساخت و ساز شهری یا تعمیرات در مقیاس بزرک بدون تاور کرین قابل انجام نیست. حتما شما بارها و بارها در سطح شهر با جرثقیل های بزرگی مواجهه شده و برای شما هزاران سوال در مورد این دستگاه پیش آمده باشد. به همین خاطر و برای پاسخ به این سوالات، شاهین سازه در مقاله تاور کرین چیست؟ قصد دارد شما را با این دستگاه بیشتر آشنا سازد، پس با ما همراه باشید.

تاور کرین چیست؟

تاور کرین یا جرثقیل برجی نوعی از جرثقیل های بزرگ می باشد که برای بالا بردن و جابجایی اجسام سنگین استفاده می گردد. این دستگاه ها اغلب استفاده ای گسترده در ساختمان سازی دارند و ارتفاع آنها نیز بیش از ارتفاع ساختمان می باشد. می توان این طور بیان کرده که جرثقیل تاور کرین در واقع یک اهرم تعادلی غول پیکر است که قابلیت حمل بار در 360 درجه را داراست .

اولین بار یونانیان باستان و با استفاده از چوب، فرم ابتدایی این وسیله را ساختند. اما با گذشت زمان و نیاز بشر، فرم پیشرفته تر این دستگاه و با استفاده از متریال های مختلف چون آهن، چدن، فولاد و … ساخته شد. و تغییرات بسیار زیادی در آن رخ داد تا به امروز که ما آن را به نام جرثقیل تاور کرین می شناسیم.

اجزای تاور کرین

تاور کرین نیز مانند هر دستگاه دیگری از کنار هم قرار گرفتن بخش های مختلف ساخته می شود. در این بخش به طور مختصر برخی از مهم ترین اجزای این دستگاه را بررسی می کنیم

پایه تاور کرین
یکی از مهم ترین بخش های تاور کرین، پایه های آن می باشد که معمولا فوندانسیون ساختمان و با استفاده از بتن فیکس می شود.

دکل

یا برج! این بخش به چایه متصل می شود و بدنه اصلی تاور کرین است. دکل از اتصال چندین سکشن ارتفاعی ساخته می شود.

سکشن ارتفاعی

با استفاده از این بخش می توان ارتفاع تاور کرین را افزایش یا کاهش داد.

تاور کرین چیست؟

تاج یا کله قندی یا گردان

قطعه ای به شکل مخروطی می باشد که نقش آن نگه داشتن جیب و کانتر جیب استفاده می گردد. و برای این امر از چند سیم بکسل یا میله های آهنی استفاده می گردد.

جیب یا فلش

به آن بازوی عامل نیز می گویند. این بخش از قرار گرفتن چندین استراکچر که با پیچ به هم متصل می شوند، ساخته شده است. طول فلش به نوع تاور کرین بستگی دارد. وظیفه مهم این بخش حمل و جابجایی بار می باشد. این بخش یکی از بزرگترین اجزای تاور کرین می باشد.

کالسکه

این بخش روی بازوی عامل سوار می شود که به صورت افقی روی یک ریل حرکت می کند. حرکت کالسکه یا ترولی با استفاده از یک الکترومتر، درام و سیم بکسل صورت می گیرد.

دقت داشته باشید که قلاب به کالسکه متصل بوده و این بخش جزو مهم ترین و کاربردی ترین بخش های جرثقیل می باشد.

کن فلش

این بخش در مقابل فلش یا بازوی عامل قرار می گیرد و کار اصلی آن نیز حفظ تعادل جرثقیل می باشد. تعادل این بخش با استفاده از وزنه های بتنی

قلاب

یا بالا رونده، جزو مهم ترین اجزای جرثقیل تاور کرین می باشد که برای جابجایی اجسام از آن استفاده می گردد. این بخش به بازوی هعامل متصل می شود.

واحد چرخان

با استفاده از یک یا دو الکتروموتور باعث چرخش تاور کرین در 360 درجه می گردد. این قسمت را می توان جدا کننده دکل و پایه و بازوها دانست.

انواع تاور کرین

تاور کرین ها را می توان با توجه به کابردی که دارند در سه گروه کلی دسته بندی کرد.

تاور کرین ثابت

این نوع جرثقیل ها ساده ترین نوع تاور کرین می باشند و برای زمانی مناسب می باشند که نیاز به جابجایی بسیار زیاد باشد. تاور کرین ها ثابت را نمی توان برای ارتفاع های زیاد استفاده کرد. این جرثقیل ها به صورت 360 درجه نمی چرخند و نمی توان ارتفاع آن ها را تا حد زیادی اضافه کرد.

تاور کرین بالا رونده

بهترین و کاربردی ترین نوع تاور کرین می باشند جرثقیل های بالارونده استحکام بسیار بالایی دارند و از ایمنی خوبی برخوردارند و حوادثی مانند سقوط در آن ها بسیار نادر است.

این جرثقیل ها در ساختمان سازی استفاده ای بسیار گسترده دارند و برای بالا بردن مصالح ساختمانی تا هر ارتفاعی که لازم باشد، مناسب می باشند.

تاور کرین چیست؟

تاور کرین متحرک

این نوع تاور کرین ها هم می توانند اجسام را تا ارتفاع زیادی بالا ببرند و هم می تواند آن ها را در 360 درجه و در شعاع های مختلف بچرخانند و جابجا کنند. تاور کرین های متحرک  انواع متفاوتی دارند که در این بین می توان به تاور کرین شناور (مناسب برای کار در آب، بنادر، سکوهای نفتی و ..)، تاور کرین ریلی و تاور کرین جاده ای اشاره داشت.

محاسبه ظرفیت تاور کرین

جرثقیل های تاور دارای ظرفیت های بسیار مختلفی می باشند. مهم ترین بخش در تعیین ظرفیت یک تاور کرین موتور و پایه آن می باشد اما بخش های دیگر مانند دکل، موتور، کاج، کن فلش و … نیز هنگام طراحی یک تاور کرین جزو اجزای مهم در تعیین ظرفیت آن می باشند.

معمولا تاور کرین ها با توجه به نیاز هر پروژه در ظرفیت های متفاوتی طراحی می گردند.  یک تاور کرین معمولی می تواند تا 80 متر ارتفاع و حدود 20 تن بار را پشتیبانی کند که برای پروژه های ساخت و ساز مناسب می باشد.

در دفترچه مشخصات هر تاور کرین یک جدول بار موجود است که می توانید با استفاده از آن میزان بار استاندارد مناسب آن جرثقیل را مشاهده کنید.

شرکت جرثقیل شاهین سازه، مجموعه ای مهندسان و متخصصان حرفه ای در طراحی انواع جرثقیل می باشد که می توانید جهت مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت به این مجموعه مراجعه کرده یا تماس حاصل نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *